Pandemia COVID-19 wpłynęła niemal na wszystkie dziedziny życia, także na gospodarkę i rynek pracy. Jakie zmiany wywołała? Początkowo obawiano się, że przyczyni się do znacznego wzrostu bezrobocia. Czy tak się stało? Zniechęciła do pracy za granicą, a może wręcz przeciwnie? Jak wygląda obecnie rynek pracy po pandemii?
Rynek pracy po pandemii – czy liczba oferta pracy za granicą spadła?
Wraz z nastaniem pandemii zatrudnienie w Europie Zachodniej również spadło. Kryzys został jednak dość szybko zażegnany. Dużo ogłoszeń o pracę dotyczy Niemiec, ale spory wybór jest także w przypadku Holandii. Przeważają oferty z branży budowlanej i produkcyjnej. Realne stawki netto sięgają kilku tysięcy złotych. Mimo pandemii zwiększyła się liczba ofert pracy za granicą, zwłaszcza dla pracowników wybranych sektorów.
Polacy poza Holandią chętnie wyjeżdżają do Niemiec. Coraz mniejszą popularnością cieszy się Wielka Brytania, co ma duży związek z brexitem. Niemcy są krajem sąsiedzkim, a niewielka odległość ma dla wielu osób ogromne znaczenie. Kolejnym atutem jest duży i wciąż chłonny rynek pracy. Przed pandemią w Niemczech czekało ponad milion wakatów. Obecnie ich liczba spadła, ale w budownictwie, rolnictwie i przemyśle rąk do pracy nadal brakuje.
Młodzi ludzie a praca za granicą
Omawiając polski rynek pracy po pandemii, nie można nie wspomnieć o kryzysie, który dotknął takie sektory jak gastronomia, turystyka i hotelarstwo. Tymczasem są to branże, które zazwyczaj dają duże zatrudnienie studentom i uczniom. Dlatego jeszcze w czasie pandemii wiele młodych osób wyjechało do pracy za granicę.
Dzisiaj młodzi ludzie coraz częściej szukają pracy poza Polską, kierując się względami ekonomicznymi. Nie bez znaczenia jest fakt, że rośnie popularność nauki online. Można więc przebywać za granicą, pracować i jednocześnie uczyć się zdalnie.
Warto pamiętać o tym, że zarobki w Europie Zachodniej wciąż są około trzy razy wyższe niż w Polsce. Dodatkowo wzrósł kurs euro. To podstawowe powody emigracji zarobkowych.
Czy Polacy nadal chętnie wyjeżdżają pracować poza granice kraju?
Na emigracji przebywa prawie 2,5 mln osób. Dużą popularnością cieszą się od lat takie kierunki jak Niemcy czy Holandia. Rynek pracy po pandemii zmienił się dość mocno – w Polsce i poza jej granicami. Jednak chęć uzyskiwania wyższych zarobków i życia na lepszym poziomie sprawia, że sporo Polaków nadal wyjeżdża do pracy za granicę. Trudno się temu dziwić. W Polsce wysokość pensji mocno odstaje od tych w Europie Zachodniej.
Polacy za granicą pracują w wielu branżach. Na skutek pandemii płace w niektórych sektorach uległy pewnym zmianom. Przez pewien czas bardzo ucierpiały hotelarstwo, turystyka i gastronomia. Jednak są także i inne branże, w przypadku których zarobki nie były w ogóle zagrożone.
Niemiecki rynek pracy po pandemii
Sporo ciekawych ofert pracy dla Polaków można znaleźć w Niemczech. Zachodni sąsiedzi chętnie zatrudniają Polaków do pracy na produkcji, w magazynie czy na roli. To bezpieczne rozwiązanie. Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu odeśle pracownika do domu to i tak ma obowiązek wypłacenia mu wynagrodzenia za pracę. Polacy chętnie wybierają Niemcy jako miejsce pracy. Przemawiają za tym stosunkowo niewielka odległość i dobra komunikacja.
Holenderski rynek pracy po pandemii
Holandia cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków szukających pracy za granicą. Zdecydowana większość osób jest zadowolona z pracy w tym kraju i chętnie wybrałaby podobnie jeszcze raz. Sporym zainteresowaniem cieszy się np. praca sezonowa przy kwiatach, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Sporo ofert pracy w Holandii skierowanych jest do pracowników budowlanych, operatorów urządzeń i pracowników produkcji. Osoby, które zdecydowały się na pracę w Holandii, nie mogą narzekać na pensje. Są one o wiele wyższe niż w Polsce. Dodatkowo często liczyć można na darmowe zakwaterowanie.