Każda osoba jadąca co pracy w Holandii chciałaby wiedzieć, ile dokładnie zarobi, najlepiej netto w ciągu miesiąca. Jest to zrozumiałe. Przecież, gdy rozpoczynamy nową pracę, to chcemy wiedzieć jakie wynagrodzenie na rękę otrzymamy.
Kodeks polski i kodeks holenderski w tej kwestii różni się diametralnie.
Wynagrodzenie wypłacane jest w systemie tygodniowym lub co cztery tygodnie (nie mylić z miesięcznym). Gdy wypłacane jest co cztery tygodnie, pracodawcy zwykle wypłacają zaliczki po każdym przepracowanym tygodniu.
Stawki godzinowe podawane są w kwocie brutto. Podatek od wynagrodzenia jest zmienny i uzależniony od wielu czynników, np. od ilości przepracowanych godzin, od ilości nadgodzin, czy praca była wykonywana w nocy, w soboty lub niedziele, czy są dodatki zmianowe (w przypadku, gdy praca jest na 2,3 lub więcej zmian), czy są dodatki za pracę w warunkach chłodnych. Dodatkowo do każdej godziny brutto doliczany jest dodatek wakacyjny oraz odkładają się godziny urlopowe.
Dlatego tak trudno jest dokładnie określić, jaka jest godzinowa stawka netto.
Dodatkowym zjawiskiem, którego nie ma w polskim kodeksie pracy, a figuruje w kodeksie holenderskim jest tzw. wiekówka.
Co to takiego? Jesteś ciekaw? Czytaj dalej.
Co wpływa na wysokość stawki minimalnej w Holandii?
W Holandii stawka minimalna jest uregulowana prawnie i udostępniona do powszechnego odczytu. Jej wysokość zmienia się dwukrotnie w ciągu roku – na początku stycznia i lipca.
Stawka minimalna ustalana jest wg. CAO, czyli pracowniczych układów zbiorowych. Poszczególne CAO ma indywidualne przepisy, które każdy pracodawca holenderski ma obowiązek przestrzegać. CAO reguluje także tygodniowa ilość godzin i na przykład w supermarketach „normalny” czas tygodniowej pracy wynosi 40 godzin, a w branży hotelarskiej lub ogrodnictwie szklarniowym 38 godzin. W CAO znajdziemy również informację o dodatkach, nadgodzinach i innych świadczeniach.
Jedno jest pewne, wynagrodzenie nie może być niższe niż obowiązująca aktualnie stawka minimalna.
Czym jest „wiekówka”?
W Holandii wynagrodzenie jest różne w zależności od wieku.
Gdy osoba ukończyła 21 lat lub więcej, otrzymuje minimalne wynagrodzenie wg. CAO lub wyższe oferowane przez danego pracodawcę holenderskiego.
Osoby od 18 do 20 roku życia otrzymują nieco niższe stawki. I tu nie ma jednego wzoru, ponieważ każdy pracodawca ustala je indywidualnie.
Na pierwszy rzut oka niższe stawki wydają się krzywdzące, lecz kandydaci dopiero gdy porozmawiają z rekrutrami JobRun dowiedzą się, że młodsze osoby często mają dużo niższe koszty zakwaterowania, płacą proporcjonalnie niższy podatek i to w efekcie wpływa na całkiem dobre wynagrodzenie.
Poza tym, obserwując oferty pracy JobRun można zaważyć, że coraz częściej pojawiają się tzw. oferty pracy bez wiekówki. Co oznacza, że taka sama wysoka stawka jest dla osób od 18-go roku życia.
Czy „wiekówka” obejmuje pracujących w Holandii obcokrajowców?
Tak. Prawo jest jednolite dla wszystkich pracujących na terenie Królestwa Niderlandów. Zrównanie stawek byłoby świetną informacją dla wszystkich młodych ludzi, którzy wyjeżdżają do pracy sezonowo. Historia pokazuje, że zmiany są dość dynamiczne. Do 2018 roku pełne wynagrodzenie otrzymywały osoby po 22 roku życia. W 2019 obniżono tę granicę. Obecnie coraz częściej pojawiają się oferty pracy bez wiekówki, czyli z taką samą minimalną lub wyższą stawką godzinową dla wszystkich.
Dodatki do pensji w Holandii
W Niderlandach oprócz podstawowego wynagrodzenia obowiązują również dodatki do pensji. Są to dodatki wakacyjne, urlopowe, dodatki zmianowe, za pracę w trudniejszych warunkach, dodatki za nadgodziny z pracę w nocy czy święta. Jest cała gama dodatków do zasadniczej godziny brutto, które w polskim kodeksie pracy nie występują, co powoduje, że tak trudno wyliczyć kwotę netto za godzinę pracy w Holandii. Pamiętajmy, że dodatki są ustalone przez CAO, lecz każdy pracodawca może ustalić wyższe, aby tym samym zachęcić osoby do wybrania danej oferty pracy w Holandii.
Stawki minimalne a realne wynagrodzenie
To, że wynagrodzenie pracownika w Holandii nie może być niższe niż przyjęte ustawowo, już ustaliliśmy. O tym, że mogą być wyższe, też już wspomnieliśmy. Pamiętajmy, że dokładna wysokość stawki zależy od danego pracodawcy i musi być dokładnie określona w umowie o pracę.
Po każdym przepracowanym tygodniu lub czterech tygodniach, pracodawca przekazuje pracownikowi tzw. salaris (holenderski odcinek z wypłaty), w którym widnieją godziny pracy, dana stawka, dodatki, potrącenia i kwota netto do wypłaty.